ROŚLINY BOBOWATE DROBNO I GRUBONASIENNE - w przygotowaniu
Producent Traw Sowul & Sowul
Z miłości do trawy
Obsługujemy całą Polskę i kraje Unii Europejskiej
Ponad 21 lat doświadczenia w branży rolniczej
Organizujemy szkolenia
Doświadczeni pracownicy
Zweryfikowani eksperci
Przeszkoliliśmy ponad 40 tys. rolników
Współpracujemy z uczelniami
Jesteśmy częścią grupy Rolimpex
Nasze poradniki wideo:
Firma Bardzo Fajna i Ludzie Przyjemni. Przyjechałem na Załadunek po godzinach pracy Magazynu i pozwolili mi bez problemu wjechać na Plac i zostać do Rana. Następnego Dnia o 7 wszystko załadowane. Propozycja kawki toalety i tym podobne. Coraz mniej takich Firm na rynku. Dzięki i do Zobaczenia.
Bardzo dobra firma, zawsze można się dogadać, podpytać o coś, każdy jest pomocny. Ziarna i inne rzeczy wysokiej jakości
Rzetelny kontrahent w rolnictwie. Polecam.
Przemysław Sowul
Patryk Pawlak
Anna Wyrwa
Dariusz Paprocki
Kamil Banach
Wojciech Lewandowski
Kontraktacja nasion traw i roślin bobowatych
Kontraktacja nasion traw i roślin bobowatych
Uprawa nasion traw i roślin bobowatych niesie ze sobą wiele korzyści. Jako rolnik na pewno zdajesz sobie sprawę z tego, że powierzchnia ich uprawy w naszym kraju nadal jest niewystarczająca. Przyczynia się do tego wiele czynników, takich jak na przykład spora zmienność plonowania. Wynika ona z wrażliwości na warunki glebowe i rozkład opadów. Wśród wielu rolników często pokutuje przekonanie, że uprawa nasion traw i roślin bobowatych mija się z celem. Gdybyś jednak uzyskał pomoc w ich wysiewaniu, a potem zyskał gwarancję, że korzystnie sprzedasz plony? Jest to możliwe dzięki kontraktacji. Wystarczy, że zawrzesz umowę z kontraktującym, czyli nami. Na uczciwych zasadach, które ochronią Cię przed zmiennymi warunkami atmosferycznymi i zdarzeniami losowymi.
Kontraktacja — chroni rolnika i jego plony
Rolnicy zamiast umów kontraktacji zwykle podpisują umowy sprzedaży. Jednak wiedz, że umowa kontraktacji, którą z nami zawrzesz, jest o wiele korzystniejsza. Dlaczego? Ponieważ chroni Ciebie i Twoje plony. Umowy sprzedaży często wyłączają jakiekolwiek prawa rolników, w pełni obciążając ich ryzykiem gospodarczym. Przepisy kontraktacji reguluje Kodeks cywilny, który wprost mówi o tym, co stanie się w sytuacji, kiedy nie możesz wywiązać się z tego, aby dostarczyć produkty rolne (art. 622 Kodeksu cywilnego). Nie odpowiadasz za zjawiska naturalne, takie jak klęski żywiołowe, powodzie, susze, wiatry, gradobicia, plagi owadów i innych szkodników, mrozy. W jednej z powyższych sytuacji jesteś zobowiązany jedynie do zwrotu pobranych zaliczek, zapłaty za dostarczony materiał siewny i kredytów bankowych, a my nie mamy prawa egzekwować od Ciebie żadnych świadczeń finansowych.
Jak przygotować się do umowy kontraktacyjnej?
Od kilku lat na rynku rolnym panuje spore zamieszanie. Jeśli zastanawiasz się, jaki profil wybrać dla swojej uprawy i jak później dobrze sprzedać plony, podejmij z nami współpracę na zasadzie kontraktacji.
Wzrost areału upraw, których cena nieustannie rośnie, powoduje, że ich wartość rynkowa drastycznie się obniża. W ciągu ostatnich 5 lat zaobserwowaliśmy, że do gatunków, których cena spadła należą między innymi:
- facelia,
- gryka,
- pszenica,
- żyto
Kiedy wybierasz uprawę, kieruj się nie tylko ceną skupową, ale bierz pod uwagę także koszty bezpośrednie i pośrednie prowadzenia plantacji. Z pomocą przychodzi kontraktacja. Umowa zabezpiecza interesy obu stron, stawiając im określone wymagania. Zanim zdecydujesz się na kontraktację, przeanalizuj swoje możliwości. Ogromne znaczenie mają warunki glebowe areału przeznaczonego pod kontraktację, sprzęt, jakim dysponujesz (siewniki, kombajny, pokosówki, opryskiwacze), możliwość dosuszania zebranych nasion.
Umowy kontraktacyjne — korzyści
Uprawa traw nasiennych zabezpiecza plony przed zmianami klimatu, ponieważ można prowadzić ją przez wiele lat.
Dzięki umowie kontraktacyjnej z naszą firmą odniesiesz wiele korzyści. Przede wszystkim zyskasz:
- pewność ceny sprzedaży, co zagwarantuje Ci umowa (jasny schemat naliczania),
- gwarancję zakupu wysokiej jakości elitarnego materiału siewnego, pozbawionego obcych gatunków i chwastów,
- fachowe doradztwo i opiekę nad plantacją od momentu wysiewu po zbiór plonów (spodziewaj się fachowej porady agrotechnicznej od naszego wykwalifikowanego doradcy),
- pewność zbytu wyprodukowanych nasion, które spełniają określone wymagania jakościowe,
- konsultację z wykwalifikowanymi specjalistami hodowli roślin,
- oceny polowe plantacji, niezbędne, aby otrzymać konieczne świadectwa.
Nasiona trawy jako opłacalna inwestycja
Uprawa nasion traw, w których skład wchodzi:
- kostrzewa łąkowa,
- życica wielokwiatowa,
- kostrzewa trzcinowa,
- kostrzewa czerwona,
- wiechlina łąkowa,
- życica mieszańcowa,
- koniczyna czerwona,
- życica trwała,
- tymotka łąkowa,
- kupkówka pospolita,
jest niesamowicie opłacalna. Współpraca na zasadzie kontraktacji sprawi, że uzyskasz wysoki plon. A wysokojakościowe plony to także prestiż dla gospodarstwa. Na tym jednak nie kończą się plusy uprawy nasion traw. Dają one nawet 9 tys. przychodu za ha w zależności od wybranej odmiany. Za najlepszą roślinę ochronną dla koniczyny czerwonej, lucerny, traw i mieszanek roślin bobowatych uznaje się jęczmień jary.
Rośliny bobowate — dlaczego warto je uprawiać?
Rośliny bobowate odgrywają ogromną rolę, jeśli chodzi o zrównoważone rolnictwo. Do roślin bobowatych grubonasiennych zaliczamy: bobik, groch, łubiny, soję, wyki, fasolę. A dlaczego warto je uprawiać? Ponieważ:
- wiążą azot atmosferyczny przez bakterie współżyjące i udostępniają go roślinom następczym (ilość wiązanego azotu wynosi od 40 kg N do 200 kg N/ha),
- zwiększają zawartość substancji organicznej w glebie,
- poprawiają właściwości fizyczne gleby,
- zwiększają biologiczną aktywność gleby, pozytywnie wpływając na rozwój fauny i flory glebowej,
- podnoszą żyzność gleby, zwiększając sekwestrację dwutlenku węgla w glebie,
- spulchniają podglebie i uaktywniają składniki pokarmowe z podglebia,
- chronią gleby przed erozją,
- zwiększają plonowanie roślin następczych (przerywają monokultury zbożowe, ograniczając liczbę chorób i szkodników),
- są źródłem pasz białkowych dla zwierząt,
- uprawiane w naszym kraju odmiany soi są wolne od GMO,
- odgrywają ważną rolę w pożywieniu człowieka,
- zmniejszają zanieczyszczenie wód związkami azotu,
- są pożytkami pszczelimi.
Zyskaj pewność zbytu nasion po cenach, które są ogólnie przyjęte na rynku. Dzięki temu opracujesz bilans ekonomiczności gospodarstwa, co pozwoli Ci przetrwać trudne czasy i pokonać dezinformację, jaka pojawiła się w rolnictwie. Oferujemy Ci pełne wsparcie i pomoc w zakresie doradztwa agrotechnicznego, jak również kalkulację opłacalności upraw.