Sowul&Science

Sowul & Sowul od ponad 15 lat zajmuje się produkcją kwalifikowanego materiału siewnego. Aby dostarczyć Państwu produkt wysokiej jakości nasza firma od wielu lat inwestuje w naukę.

Program Sowul&Science to przede wszystkim:

  • ścisła współpraca z Hodowlą Roślin Grunwald Sp. z o.o. Grupa IHAR, mająca na celu doskonalenie bieżących i nowych odmian traw i roślin bobowatych drobnonasiennych (koniczyn, lucern) i wprowadzanie ich do składu oferowanych przez naszą firmę mieszanek.
  • stała współpraca z Hodowlą Roślin Danko i Hodowlą Roślin Strzelce pozwalająca na reprodukcję i wprowadzanie do oferty najnowszych odmian zbóż jarych i ozimych.
  • prowadzenie wraz z Katedrą Żywienia Zwierząt i Paszoznawstwa oraz Katedrą Łąkarstwa UWM w Olsztynie wieloletnich badań, których celem jest poszukiwanie innowacyjnych kierunków w hodowli roślin pastewnych i żywienia przeżuwaczy, organizowanie i prowadzenie poletek testowych w gospodarstwach, sprawdzających nowe rozwiązania w praktyce rolniczej.

Posiadamy własne zakładowe laboratorium z akredytacją Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Olsztynie. Klienci doceniają nas w szczególności za jakość. Wyróżniamy się tym, że normy zakładowe dla materiału siewnego produkowanego przez zakład w Biskupcu przewyższają normy krajowe i europejskie.

Firma Sowul & Sowul zajęła się tematyką produkcji pasz objętościowych z użytków zielonych, od strony budowy systemu korzeniowego. W czasie nieprzewidywalnych warunków atmosferycznych, budowa korzenia będzie – obok piętrowości oraz wczesności poszczególnych gatunków traw – najważniejszym czynnikiem przy układaniu składów mieszanek traw.

W niektórych regionach Polski coraz częściej susza pojawia się już w pierwszym okresie wegetacji roślin. Sytuacja ta wpływa niekorzystnie na wielkość i jakość pokosów. Firma Sowul & Sowul znalazła oryginalne rozwiązanie problemu. Spojrzeliśmy na układanie składów mieszanek z nowej, niedocenianej dotąd perspektywy. Opracowaliśmy mieszanki o schodowym systemie korzeniowym. Skład gatunkowy został dobrany tak, aby przy ograniczonym dostępie wody rośliny mogły się prawidłowo rozwijać. Korzenie traw i motylkowatych tworzą w glebie piętra. Dzięki temu rośliny głębiej korzeniące się umożliwiają pobieranie wody i składników pokarmowych gatunkom płytko ukorzenionym. W konsekwencji cały ekosystem funkcjonuje prawidłowo, nawet podczas suszy pustoszącej pastwiska, skarpy i trawniki we wczesnym okresie wegetacji roślin. Ta technika pozwoli na łagodzenie skutków suszy i umożliwi oszczędności w zużyciu wody.

Od roku 2012 firma rozpoczęła badania nad zawartością cukrów w trawach w zależności od pory roku i godzin koszenia. W wyniku analiz i przeprowadzonych doświadczeń stwierdziliśmy, że znaczący wpływ na jakość pasz z użytków zielonych ma zawartość tokoferoli i karotenoidów. Stanowią one naturalne źródła witamin wpływające między innymi na rozród i długowieczność zwierząt.

W związku z programem Sowul & Science nasza firma organizuje na terenie całego kraju szkolenia z hodowcami i plantatorami, podczas których dzielimy się zdobytą przez Nas wiedzą.