Misja  i historia

Najlepiej i najszybciej odpowiadać na potrzeby klienta z nastawieniem na inwestycje w naukę, szkolenia oraz rozwój kadr. Współpracować z jednostkami naukowo-badawczymi o zasięgu krajowym i regionalnym. Wyróżniać się charakterystyczną reklamą i edukacją potencjalnych klientów.


Sowul & Sowul Sp. z o.o. jest  firmą w branży rolniczej. Powstała w lutym 2003 roku jako firma rodzinna, założona przez Przemysława, Mieczysława i Grzegorza Sowul. Spółkę tworzą specjaliści z dużym doświadczeniem. Wśród naszych pracowników znajdują się rolnicy z ponad 30-letnim stażem w branży nasiennej oraz młodzi, pełni zapału absolwenci Uczelni Rolniczych.
Największą wagę przykładamy do jakości sprzedawanych produktów, profesjonalnej obsługi Klienta oraz szybkiej i sprawnej realizacji zamówień. Wiemy bowiem, że wiosna w rolnictwie nie trwa wiecznie.

Podstawową działalnością firmy Sowul & Sowul jest kontraktacja i produkcja nasion do mieszanek traw:
pastewnych – stosowanych do obsiewu łąk i pastwisk, przeznaczonych do żywienia zwierząt,
gazonowych – przeznaczonych do trawników, ogrodów, działek, sadów, boisk, placów zabaw, poboczy, obsiewu lotnisk, poboczy i pasów zieleni wzdłuż dróg,
drogowych - dla inżynierii środowiska.


             Mieszanki są wytwarzane głównie z nasion pochodzenia polskiego, które w znacznym stopniu produkowane są na terenie województwa warmińsko–mazurskiego, na mocy umów kontraktacyjnych z rolnikami.

Przy opracowywaniu receptur korzystamy z doradztwa kadry naukowo-technicznej Uniwersytetu Warmińsko- Mazurskiego i Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Olsztynie.
             W roku 2007 firma Sowul & Sowul stała się pełnoprawnym członkiem i udziałowcem Hodowli Roślin Bartążek grupa IHAR. Jesteśmy przekonani, że inwestując w badania i polską markę osiągniemy wyznaczone cele i będziemy mogli wspólnie z naszymi Klientami wyznaczać nowe kierunki badań nad nieznanymi dotąd odmianami traw i roślin bobowatych. Będąc świadomymi faktu, że to proces długotrwały, w roku 2009 zakupiliśmy obiekty Centrali Nasiennej w Biskupcu na Warmii, która jest aktualnie siedzibą firmy. W latach 2011-2013 zakład w Biskupcu przeszedł gruntowną modernizację. Wyposażony w najnowszą technologię stał się jednym z najlepszych i najbardziej wydajnych zakładów nasiennych w Polsce pn-wsch. Również w roku 2013 firma otrzymała akredytację WIORiN i obecnie dysponuje laboratorium, mogącym wystawiać świadectwa oceny laboratoryjnej, które są uznawane w całej Europie. W  2014 roku uruchomiliśmy drugą linię do czyszczenia nasion,  dzięki czemu rozpoczęliśmy eksport m.in. do: Rosji, Niemiec, Włoch, Szwajcarii i Holandii. Obecnie w ofercie Sowul & Sowul Sp. z o.o. poza kontraktacją i sprzedażą traw znajdują się: kontraktacja, produkcja i sprzedaż zbóż, nasion ekologicznych, nasion roślin bobowatych, rzepaku, kukurydzy, gryki oraz sadzeniaka ziemniaka.


            Firma Sowul & Sowul prawdopodobnie jako pierwsza w Europie zajęła się tematyką produkcji pasz objętościowych z użytków zielonych, od strony budowy systemu korzeniowego. W dobie nieprzewidywalnych warunków atmosferycznych, budowa korzenia będzie - obok piętrowości oraz wczesności poszczególnych gatunków traw - najważniejszym czynnikiem przy układaniu składów mieszanek traw.
W niektórych regionach Polski coraz częściej susza pojawia się już w pierwszym okresie wegetacji roślin. Sytuacja ta wpływa niekorzystnie na wielkość i jakość pokosów. Firma Sowul & Sowul znalazła oryginalne rozwiązanie problemu. Spojrzeliśmy na układanie składów mieszanek z nowej, niedocenianej dotąd perspektywy. Opracowaliśmy mieszanki o schodowym systemie korzeniowym. Skład gatunkowy został dobrany tak, aby przy ograniczonym dostępie wody rośliny mogły się prawidłowo rozwijać. Korzenie traw i motylkowatych tworzą w glebie piętra (patrz wykres). Dzięki temu rośliny głębiej korzeniące się umożliwiają pobieranie wody i składników pokarmowych gatunkom płytko ukorzenionym. W konsekwencji cały ekosystem funkcjonuje prawidłowo, nawet podczas suszy pustoszącej pastwiska, skarpy i trawniki we wczesnym okresie wegetacji roślin. Ta technika pozwoli na łagodzenie skutków suszy i umożliwi oszczędności w zużyciu wody.