Sowul & Sowul

Sowul & Science

Sowul & Sowul od ponad 15 lat zajmuje się produkcją kwalifikowanego materiału siewnego. Aby dostarczyć Państwu wysokojakościowy produkt nasza firma od wielu lat inwestuje w naukę.
 

Program Sowul&Science to przede wszystkim:

 • ścisła współpraca z Hodowlą Roślin Grunwald Sp. z o.o. Grupa IHAR, mająca na celu doskonalenie bieżących i nowym odmian traw i roślin bobowatych drobnonasiennych (koniczyn, lucern) i wprowadzanie ich do składu oferowanych przez naszą firmę mieszanek.
 • stała współpraca z Hodowlą Roślin Danko i Hodowlą Roślin Strzelce pozwalająca na reprodukcję i wprowadzanie do oferty najnowszych odmian zbóż jarych i ozimych.
 • prowadzenie wraz z Katedrą Żywienia Zwierząt i Paszoznawstwa oraz Katedrą Łąkarstwa UWM w Olsztynie wieloletnich badań, których celem jest poszukiwanie innowacyjnych kierunków w hodowli roślin pastewnych i żywienia przeżuwaczy.
 • organizowanie i prowadzenie poletek testowych w gospodarstwach, sprawdzających nowe rozwiązania w praktyce rolniczej.

Firma posiada własne zakładowe laboratorium z akredytacją Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Olsztynie. Klienci doceniają nas w szczególności za jakość. Firma wyróżnia się tym, że normy zakładowe dla materiału siewnego produkowanego przez zakład w Biskupcu przewyższają normy krajowe i europejskie.

 

Firma Sowul & Sowul prawdopodobnie jako pierwsza w Europie zajęła się tematyką produkcji pasz objętościowych z użytków zielonych, od strony budowy systemu korzeniowego. W dobie nieprzewidywalnych warunków atmosferycznych, budowa korzenia będzie - obok piętrowości oraz wczesności poszczególnych gatunków traw - najważniejszym czynnikiem przy układaniu składów mieszanek traw.

 

W niektórych regionach Polski coraz częściej susza pojawia się już w pierwszym okresie wegetacji roślin. Sytuacja ta wpływa niekorzystnie na wielkość i jakość pokosów. Firma Sowul & Sowul znalazła oryginalne rozwiązanie problemu. Spojrzeliśmy na układanie składów mieszanek z nowej, niedocenianej dotąd perspektywy. Opracowaliśmy mieszanki o schodowym systemie korzeniowym. Skład gatunkowy został dobrany tak, aby przy ograniczonym dostępie wody rośliny mogły się prawidłowo rozwijać. Korzenie traw i motylkowatych tworzą w glebie piętra (patrz wykres). Dzięki temu rośliny głębiej korzeniące się umożliwiają pobieranie wody i składników pokarmowych gatunkom płytko ukorzenionym. W konsekwencji cały ekosystem funkcjonuje prawidłowo, nawet podczas suszy pustoszącej pastwiska, skarpy i trawniki we wczesnym okresie wegetacji roślin. Ta technika pozwoli na łagodzenie skutków suszy i umożliwi oszczędności w zużyciu wody.  

 

Od roku 2012 firma rozpoczęła badania nad zawartością cukrów w trawach w zależności od pory roku i godzin koszenia. W wyniku analiz i przeprowadzonych doświadczeń stwierdziliśmy, że znaczący wpływ na jakość pasz z użytków zielonych ma zawartość tokoferoli i karotenoidów. Stanowią one naturalne źródła witamin wpływające między innymi na rozród i długowieczność zwierząt.   

 

W związku z programem Sowul & Science nasza firma organizuje na terenie całego kraju szkolenia z hodowcami i plantatorami, podczas których dzielimy się zdobytą przez Nas wiedzą.

Rok do roku jesteśmy obecni między innymi na:

 • Dni Pola - Wrócikowo
 • Dni Pola - Rychliki
 • Mazowieckie Dni Rolnictwa - Płońsk
 • Spotkanie Mikołajkowe z Sowul & Sowul - Biskupiec
 • Wiosenne i Jesienne Targi Ogrodnicze - Olsztyn
 • Zielona Gala - Szepietowo
 • Żuławskie Targi Rolne - Stare Pole