Darniowanie to nic innego jak zakładanie trawnika przy użyciu gotowej darni. Metoda ta ma wiele zalet. Trawnik taki powstaje bardzo szybko – ma to szczególne znaczenie zwłaszcza w przypadku stoków. Można również od razu zdecydować o jakości danej darni (kolor, szerokość blaszek liściowych, zagęszczenie, rozbudowa systemu korzeniowego, jak również funkcji użytkowej i przystosowaniu do danego terenu). Za wyborem metody darniowania przemawia także fakt, iż nie trzeba się martwić o dobór odpowiednich gatunków traw do obsiewu, ilość koniecznych nasion i ich wysiew oraz wschody i przebieg rozwoju.
Do zastosowania tej metody często wykorzystuje się nasiona kostrzew: trzcinowej, czerwonej – zwłaszcza odmiany rozłogowe, życicy trwałej jak również wiechliny łąkowej. Są to trawy, które najczęściej charakteryzują się wiosennym wczesnym rozwojem, słabym odrostem po skoszeniu, wysoką wytrzymałością na suszę, a przede wszystkim silnie rozbudowanym systemem korzeniowym. W technice tej wyeliminowany jest również problem chwastów. Darń gotowego trawnika jest przygotowana w przycięte pasy o długości 100 cm i szerokości 30 cm i zwinięta w rulony. Trawnika rolowanego nie należy układać na suchą i nie przygotowaną odpowiednio glebę. Nawierzchnia powinna być oczyszczona z przedmiotów uszkadzających darń, przeszkadzających w jej ukorzenieniu się i stanowiąca przeszkodę w dalszym prawidłowym wzroście i rozwoju. Ponadto teren powinien być lekko zagrabiony tak, aby korzenie mogły się w nim swobodnie i dobrze zagłębić. Układanie pasów lub kwadratów należy rozpocząć od najdłuższego miejsca (centrum) do najkrótszych boków. Na skarpach rolki rozkładamy od dołu kierując się powoli do góry. Darń należy układać przed sobą, by jednocześnie stąpać po ułożonej już nawierzchni i dociskać ją do podłoża. Ułożone fragmenty muszą ściśle do siebie przylegać. Pamiętać warto o jeszcze jednej zasadzie:
pasy układa się zawsze jednakowo, tzn. albo poziomo albo pionowo. Po zakończeniu darniowania trzeba dodatkowo wypełnić szczeliny pomiędzy nimi piaszczystą glebą, a nawet wskazane jest obsianie mieszanką trawiastą o składzie zbliżoną do składu gotowej darni.
Tak przygotowana i wykonana powierzchnia powinna zostać lekko ubita przy pomocy walca – nie cięższy niż 100 kg. Zabieg ten pozwoli na usunięcie zbędnej przestrzeni powietrznej, a umożliwi korzeniom lepszy i właściwy kontakt z gruntem. Metodę darniowania można przeprowadzać w dowolnej porze trwania sezonu wegetacyjnego. Jedyną rzeczą, na którą powinniśmy zwracać uwagę jest zapewnienie odpowiedniego nawadniania. W drogownictwie aż w 80% metoda darniowania zawodzi z uwagi na brak intensywnego nawadniania. Najodpowiedniejszą, z praktycznego punktu widzenia, porą jest koniec lata, kiedy temperatura gleby wynosi 15 – 20º C. Sprzyja to szybszemu ukorzenieniu się gotowej darni trawnikowej.