Kontraktacja nasion Wrocław

Kontraktacja nasion Wrocław

Warto kontraktować trawy nasienne Wrocław

W latach 70-tych i do końca lat 80-tych XX wieku Polska była drugim krajem w Europie pod względem produkcji oraz eksportu traw nasiennych.  Areał upraw traw nasiennych w Polsce w najlepszych latach obejmował ok. 65.000 ha, z których ok. 75% produkcji było przeznaczone na eksport. Na skutek zmian ustrojowych do 2004r.  areał ten w Polsce spadł do ok. 6.000 ha, a w efekcie Polska ze znaczącego eksportera stała się importerem. Obecnie z krajów europejskich dużymi producentami są Dania, Holandia, Niemcy i Francja, a z krajów południowych Czechy i Węgry.

zblizenie-dloni-dotykajac-roslin_23-2148674857

Według danych z UE od dwóch lat obszar uprawy traw nasiennych w Polsce stale się powiększa i jest to trend właściwy oraz korzystny. W dobie ogólnoświatowego wzrostu produkcji zbóż szczególnie w Rosji i na Ukrainie, uprawa traw nasiennych staje się ciekawą i opłacalną alternatywą. Najlepsi producenci osiągają plony w zależności od gatunku i odmiany dochodzące do 2 ton z ha, przy średniej na poziomie 1 tony z ha. Przy cenach rzędu 4,00 – 5,00 zł za kilogram i analizie kosztu produkcji zbóż paszowych okazuje się, że uprawa traw stanowi bardzo istotny składnik przychodu gospodarstw. Należy podkreślić, że wiele z uprawianych traw przy mniejszych plonach osiąga ceny wyższe, gwarantując 4-6 tysięcy zł przychodu z 1 ha.

 

Decyzja o podjęciu uprawy traw nasiennych powinna być poprzedzona analizą reżimu technologicznego. Ważne są:

 • dobór odpowiedniego płodozmianu – trzeba tutaj pamiętać, że trawy pozostawiają bardzo dobre stanowisko pod inne rośliny, poprawiają strukturę gleby, a w przypadku kontraktacji wieloletniej znacząco zwiększają udział próchnicy,
 • dobór odpowiedniego gatunku i odmiany przystosowanego do naszych warunków klimatycznych i glebowych,
 • odpowiedni termin i sposób siewu oraz zbioru.

Poza tym trzeba przeanalizować swoje możliwości w zakresie:

 • posiadanego sprzętu – siewniki, opryskiwacze, pokosówki i kombajny itp.,
 • możliwości dosuszania zebranych nasion,
 • możliwość wstępnego lub dokładnego czyszczenia.

Uprawa traw nasiennych jest produkcją bardzo opłacalną. Jednakże wiąże się  z koniecznością posiadania doświadczenia, często przekazywanego z pokolenia na pokolenie lub koniecznością nauki dla nowych producentów. Niezbędną wiedzę można uzyskać przy współpracy z firmą nasienną, z którą warto zawrzeć umowę kontraktacyjną. W ramach takiej umowy  firma świadczy wielostronną pomoc swoim kontrahentom.

Taka umowa z firmą Sowul & Sowul daje następujące korzyści:

 • zakup pewnego materiału siewnego pozbawionego obcych gatunków i chwastów,
 • fachowe doradztwo – opieka nad plantacją w trakcie wegetacji,
 • wcześniejsza informacja co do oczekiwanych parametrów nasion,
 • możliwość konsultacji z wysokiej klasy specjalistami,
 • lustracje plantacji w celu otrzymania koniecznych świadectw,
 • pewność zbytu wyprodukowanych nasion,
 • pewność ceny sprzedaży przez zagwarantowane w umowie ceny minimalne.

Obecnie w perspektywie wycofania używanych od lat w produkcji  nasiennej środków – Reglone i Roundup oraz ich zamienników trzeba koniecznie rozważyć powrót do techniki zbioru stosowanej przed laty. Wprowadzenie zbioru 2-fazowego, wiąże się z tzw.  kładzeniem traw nasiennych na pokos. Wcześniej stosowany zbiór 1-fazowy w perspektywie 2 lat przejdzie do historii. 2-fazowy system zbioru daje możliwość naturalnego dosuszania traw, co ma ogromny wpływ na parametry kiełkowania takich nasion i często obniża koszty. Taki rodzaj zbioru poprawia jakość nasion i wpływa na wyższe ceny uzyskiwane w eksporcie. Rolnicy i  firmy produkujące maszyny już dziś powinni zająć się tematem zaopatrzenia sektora w wydajny i tani sprzęt do robienia pokosu nie tylko traw, ale również rzepaku. Najnowsze badania potwierdzają, że uprawa traw nasiennych jest świetnym zabezpieczeniem przed zmianami klimatu. Jest to związane z możliwością prowadzenia upraw wieloletnich. Ci rolnicy, którzy pierwsi się w tym wyspecjalizują osiągną w przyszłości najlepsze efekty ekonomiczne.

 

Reasumując uprawa traw nasiennych jest opłacalną produkcją, stanowiącą istotny składnik przychodów gospodarstwa. Na świecie rolnicy uprawiający trawy nasienne są uważani są za elitę i darzeni wielkim zaufaniem przez banki i dostawców środków do produkcji rolnej. Odpowiedni klimat oraz sprzyjające warunki glebowe predysponują Polskę do produkcji praktycznie wszystkich gatunków oraz odmian traw nasiennych. Szacuje się, że już przy przychodzie rzędu 3.000 – 4.000 zł z ha lub gdy ten przychód stanowi równoważnik ok. 6 ton pszenicy paszowej warto poważnie zastanowić się nad tym rodzajem produkcji.

 

Dariusz Księżak – Specjalista do spraw kontraktacji

Zachęcamy do kontraktacji z naszą firmą.

Telefon

+89 537 70 40

Email

biuro@sowul.pl

Adres

ul. Przemysłowa 2 Biskupiec 11-300

  Co to jest kontraktacja nasion Wrocław – definicja:

  Definicja kontraktacji zawarta jest w artykule 613 kodeksu cywilnego. Zapisy zaś, dotyczące umowy kontraktacji, możemy znaleźć w paragrafach artykułów 613-626. Wynika z nich jasno, że przez umowę kontraktacji producent rolny zobowiązuje się wytworzyć oraz dostarczyć kontraktującemu oznaczoną ilość produktów rolnych określonego rodzaju. Kontraktujący zaś zobowiązuje się te produkty odebrać w umówionym wcześniej terminie oraz zapłacić uzgodnioną wspólnie z producentem rolnym cenę (przy czym – co istotne – ustalając stawkę, nie mogą oni stosować zapisów niezgodnych z przepisami określającymi ceny sztywne, maksymalne lub minimalne). Ponadto kontraktujący musi spełnić, określone w umowie świadczenia dodatkowe takie jak na przykład: zapewnienie producentowi rolnemu możliwości nabycia określonych środków produkcji i uzyskania pomocy finansowej czy pomoc agrotechniczna i zootechniczna. Umowa kontraktacji musi być zawarta na piśmie.

  Jakie nasiona kontraktujemy we Wrocławiu?

  Nasion traw:

  Zbóża siewne

  Nasion bobowatych:

  1.  Drobnonasiennych
  • Koniczyna czerwona : Rozeta.pdf, Raba.pdf,
  • Koniczyna biała :
  • Facelia

  2. Grubonasiennych

  • Łubin
  • Bobik
  • Groch
  • Peluszka

  Nasion ekologicznych

  Działamy w miastach : kontraktacja Białystokkontraktacja Lublinkontraktacja Bydgoszczkontraktacja Szczecinkontraktacja Gdańskkontraktacja Poznańkontraktacja Łódźkontraktacja Wrocławkontraktacja Krakówkontraktacja Warszawa.

  Producent Traw Sowul & Sowul

  Z miłości do trawy

  Obsługujemy całą Polskę i kraje Unii Europejskiej

  Ponad 21 lat doświadczenia w branży rolniczej

  Organizujemy szkolenia

  More Details

  Doświadczeni pracownicy

  Zweryfikowani eksperci

  More Details

  Przeszkoliliśmy ponad 40 tys. rolników

  Współpracujemy z uczelniami

  More Details

  Jesteśmy częścią grupy Rolimpex

  More Details

  Nasze poradniki wideo:

  Jesteśmy przekonani, że mieszanki te znajdą uznanie wśród sprzedawców i specjalistów gdyż z powodzeniem mogą być polecane jako produkt Premium w cenie Hobby.

  Przemysław Sowul

  Warmia i Mazury to nie tylko kraina pięknych jezior i  lasów, to także region z wielowiekową tradycją w produkcji roślinnej. Moja rodzina już od pokoleń czerpie wiedzę i doświadczenie od rolników z tego właśnie regionu. To dzięki ich pracy oraz naszemu zaangażowaniu i najnowocześniejszej technologii udało się nam wprowadzić na rynek MIESZANKI TRAW HOBBY. Linia ta łączy w sobie szlachetną jakość trawnika zahartowaną w trudnych warmińsko-mazurskich warunkach oraz bardzo atrakcyjną cenę. Trawy te z powodzeniem mogą konkurować z najbardziej renomowanymi producentami w Europie.  Wysiewając je macie Państwo gwarancje, że w Wasze ręce trafia produkt najwyższej jakości, który  charakteryzuje wysoka czystość, bardzo dobra zdolność kiełkowania oraz nowoczesna gazonowa genetyka.

  Nasza galeria

  Krasula-Premium

  Krasula Premium

  Mieszanka-autorska-z-ziolami-zielone-mleko

  Mieszanka autorska z ziołami zielone mleko

  Planatacja-lubinu-waskolistnego-Karo

  Plantacja łubinu wąskolistnego Karo

  Plantacja-nasienna-gorczycy-bialej

  Plantacja nasienna gorczycy białej

  Plantacja nasienna Koniczyny Inkarnatki

  Plantacja nasienna facelii błękitnej Stala

  Co nas wyróżnia

   W roku 2007 firma Sowul & Sowul stała się pełnoprawnym członkiem i udziałowcem Hodowli Roślin Bartążek grupa IHAR. Jesteśmy przekonani, że inwestując w badania i polską markę osiągniemy wyznaczone cele i będziemy mogli wspólnie z naszymi Klientami wyznaczać nowe kierunki badań nad nieznanymi dotąd odmianami traw i roślin bobowatych. Będąc świadomymi faktu, że to proces długotrwały, w roku 2009 zakupiliśmy obiekty Centrali Nasiennej w Biskupcu na Warmii, która jest aktualnie siedzibą firmy. W latach 2011-2013 zakład w Biskupcu przeszedł gruntowną modernizację. Wyposażony w najnowszą technologię stał się jednym z najlepszych i najbardziej wydajnych zakładów nasiennych w Polsce pn-wsch. Również w roku 2013 firma otrzymała akredytację WIORiN i obecnie dysponuje laboratorium, mogącym wystawiać świadectwa oceny laboratoryjnej, które są uznawane w całej Europie. W  2014 roku uruchomiliśmy drugą linię do czyszczenia nasion,  dzięki czemu rozpoczęliśmy eksport m.in. do: Rosji, Niemiec, Włoch, Szwajcarii i Holandii. Obecnie w ofercie Sowul & Sowul Sp. z o.o. poza kontraktacją i sprzedażą traw znajdują się: kontraktacja, produkcja i sprzedaż zbóż, nasion ekologicznych, nasion roślin bobowatych, rzepaku, kukurydzy, gryki oraz sadzeniaka ziemniaka.

  W 2018 roku  dokupiliśmy grunty i magazyn w Biskupcu. W 2020 roku wybudowaliśmy magazyn wysokiego składowania, a w 2021 roku zmodernizowaliśmy linię czyszczenia nasion traw i roślin bobowatych grubonasiennych.

  Nasz zespół

  Poznaj naszą załogę

  Nasi specjaliści odpowiedzą na Państwa pytania

  Przemysław Sowul

  Prezes zarządu

  Patryk Pawlak

  p.pawlak@sowul.pl Dyrektor handlowy

  Anna Wyrwa

  a.wyrwa@sowul.pl Doradca Agrotechniczny (woj. podkarpackie, woj. małopolskie, woj. lubelskie, woj. świętokrzyskie, woj. opolskie, woj. dolnośląskie)

  Dariusz Paprocki

  d.paprocki@sowul.pl Konsultant ds. Rynku Profesjonalnego (cała Polska)

  Kamil Banach

  k.banach@sowul.pl Kierownik działu Plantacyjnego

  Karol Żywalewski

  k.zywalewski@sowul.pl Kierownik Regionu Wschód ( woj. warmińsko-mazurskie, woj. podlaskie, woj. lubelskie)

  Wojciech Lewandowski

  w.lewandowski@sowul.pl Kierownik Regionu Zachód ( woj. kujawsko-pomorskie, woj. pomorskie, woj. wielkopolskie, woj. zachodnio-pomorskie)